Trending Tags
Rheinmetall

Rheinmetall: коли німці робитимуть танки в Україні

Read Time:11 Minute, 15 Second

Німецький оборонний концерн Rheinmetall спеціалізується на розробці і виробництві військової техніки, яку, зокрема, активно застосовують ЗСУ. Останнім часом все більше говорять про створення спільних німецько-українських танків. Чи можливо це і коли очікувати?

Еспресо розповість все, що вам варто знати про німецький оборонний концерн Rheinmetall, який заявляє, що готовий спільно з “Укроборонпром” виготовляти в Україні такни.

Коротка історія компанії Rheinmetall

Компанія Rheinmetall AG була заснована 13 квітня 1889 року в місті Дюссельдор під назвою “Rheinische Metallwaren- und Maschinenfabrik AG” (Рейнська фабрика металевих виробів і машин). Її створили для постачання боєприпасів німецькій армії, яка в ті роки нарощувала свою потужність.

Засновником та керівником компанії був інженер Генріхом Ерхардт. Вже в 1898 році компанія презентувала свою першу серійну зброю – ствольну противідкатну гармату придатну для польової служби.

Після поразки Німеччини у Першій світовій, згідно з положеннями Версальського договору, який забороняв виробництво зброї, відбувся перехід компанії Rheinmetall на цивільну продукцію (локомотиви, парові плуги, офісні машини). Але вже за два роки у 1921 році військове виробництво відновилося.

З приходом до влади Гітлера, компанія стала підконтрольна нацистам. На всіх заводах компанії масово використовувалася примусова праця жертв війни.

Програш Німеччини у Другій світовій знову зупинив виробництво. Компанія переключилася на цивільне виробництво, зокрема, створення кранів для будівництва.

Нова сторінка Rheinmetall почалася під керівництвом Отто Поля Цезаря. Вже в середині 50-х років компанія знову почала займатися виробленням військової техніки. У 1956 році на заводах випускали перший повоєнний успішний серійний продукт – автомати MG 42. А у 1959 відбулося відновлення виробництва стволів і лафетів. Основною продукцією стала 20-мм станкова гармата Rh 202, 155-мм польова гаубиця “FH 70” і 90-мм танкова гармата.

Саме компанія Rheinmetall розробила та запустила в серійне виробництво популярну у німецькій армії гусеничну бойову машину піхоти “Marder”, яку з 1971 по 1975 роки виготовили у кількості понад 2100 одиниць.

Також Rheinmetall разом з Krauss-Maffei Wegmann розробили та поставила Бундесверу у 1979 році основного бойового танка німецької армії Leopard 2 зі 120-мм гладкоствольною гарматою та відповідними боєприпасами. Rheinmetall відповідальна за важливі компоненти і системи Leopard 2, такі як артилерійська система, бойова башта і системи керування вогнем.

Та попри активне військове виробництво, компанія продовжувала займатися цивільною діяльністю і випускала й випускає різну металеву продукцію (навіть каструлі), створюючи для цього окремі дочірні компанії. Зокрема, у 1986 році з придбанням виробника карбюраторів Pierburg GmbH, компанія створює підрозділ автомобільної техніки.

У 1992 році компанія представила першу серійну машину броньованої евакуаційної машини Büffel-3. Вже у 1993 році компанія створила підрозділ офісних систем для технологічної безпеки, поглинувши ряд компанії, які цим займалися. Тим самим все більше займаючись оборонною електронікою.

У 2000-х компанія розробляє, а згодом запускає в серійне виробництво нового класу БМП Puma – на той час це був найбільший європейський проєкт озброєння для сухопутних військ. Також компанія займалася розробкою нового спорядження для піхотинців майбутнього і ряду інших транспортних військових засобів.

А у 2009 році Rheinmetall представила систему протиповітряної оборони NBS C-RAM, яка ознаменувала початок нового покоління комплексної системи протиповітряної оборони Бундесверу.

У 2014 році Бундесвер отримує від Rheinmetall перший основний бойовий танк нового покоління – Leopard 2A7. А вже у 2017 році Бундесвер замовляє в компанії 2300 військових вантажівок серії HX, загальна вартість замовлення близько мільярда євро.

З 2018 році Rheinmetall представляє унікальні наземні дрони для виконання різних операцій. У 2019 році компанія показала прототипи інноваційного зенітно артилерійський комплексу Skynex та 60-мм мінометну систему RSG60 для піхоти.

У 2020 році компанія отримала замовлення на виробництво бойової машини піхоти Lynx для ЗС Угорщини. А в 2022 році Rheinmetall продемонстрував, якими будуть нові німецькі танки, показавши прототип Panther KF51.

Останніми роками Rheinmetall почала успішно випробовувати навіть лазерну зброю, яку інтегрують в безпілотники. Більше того, компанія має і екологічні цілі, зокрема, хоче досягти до 2035 року нейтральності по виробництву CO2 її заводами.

Все це говорить, що Rheinmetall – сучасна структура, яка завжди була в центрі інновацій у сфері оборони. Компанія розробила багато технологій та продуктів, включаючи сучасні бойові системи, танки, артилерію та системи безпеки, які використовують у багатьох державах світу. Компанія має філіали і представництва по всьому світу, співпрацює з різними країнами та оборонними силами, надаючи їм різноманітну військову техніку і послуги, заробляючи на цьому мільярди євро.

Говорячи мовою цифр, у Rheinmetall працює близько 28 000 співробітників у 132 офісах по всьому світу, у 2022 році продажі компанії склали 6,4 мільярда євро.

Співпраця з Україною

Якщо в перші тижні повномасштабної війни Росії проти України багато говорили про турецькі байрактари (розроблені компанією Baykar Makina), чиї ефектні відео знищення ворожої техніки надихали українців, згодом естафету перейняли американські HIMARS (виробник Lockheed Martin), німецькі “Леопарди” (розробник Krauss-Maffei Wegmann та Rheinmetall), то зараз всі в очікуванні винищувачів F-16 (розробка General Dynamics). Однак пускові механізми, якими по суті є всі ці види озброєння, нічого не варті без боєприпасів до них. Компанія Rheinmetall важлива для України тим, що крім серійного виробництва військової техніки, також виготовляє боєприпаси. А враховуючи те, що через інтенсивні обстріли є постійній “голод” на боєприпаси – це дуже важлива характеристика (зокрема, нещодавно, 6 жовтня Rheinmetall отримав від Бундесверу чергове велике замовлення на боєприпаси для України, мова про десятки тисяч снарядів).

Ще у квітні 2022 року Rheinmetall вперше запропонувала уряду Німеччини передати Україні БМП Marder та танки Leopard 1 із власних запасів компанії. Ці пропозиції були початково відхилені через позицію уряду. Але компанія почала в односторонньому порядку відновлювати БМП для майбутньої передачі або Україні, або Греції для обміну. У січні 2023 було заявлено, що компанія може відновити близько 110 танків Leopard 1 та Leopard 2 протягом року та викупити 96 Leopard 1 у швейцарської компанії RUAG.

Завдяки широким обсягам поставок і послуг у підтримці України Rheinmetall став одним із найважливіших прихильників нашої країни в боротьбі з російською агресією. На сьогоднішній день компанія постачає та допомагає обслуговувати ЗСУ:

  • танки Leopard 1;
  • Leopard 2;
  • БМП Marder;
  • системи ППО Skynex;
  • модульний мобільний госпіталь;
  • вантажівки MAN HX 8×8;
  • автоматизовані системи спостереження та захисту безпілотників SurveilSPIRE.

Також зараз Rheinmetall є єдиним джерелом постачання ЗСУ великої кількості нових боєприпасів середнього та великого калібру типу 20 мм (БМП Marder), 40 мм боєприпасів, 105 мм (основний бойовий танк Leopard 1) та 120 мм (основний бойовий танк Леопард-2). На початку вересня 2023 року була доставлена ​​перша партія 35-мм боєприпасів для танків ППО Gepard. Кілька десятків тисяч боєприпасів із загальної кількості у 300 000 для України будуть виготовлені та випущені до кінця року.

Rheinmetall є основним стратегічним партнером України у постачанні 155-мм артилерійських боєприпасів – десятки тисяч снарядів уже поставлено, а попереду ще більше.

Там, де використовується військова техніка, потрібні також рішення для ремонту. Для підтримки оперативної готовності західних бойових систем і забезпечення їх матеріально-технічної підтримки Rheinmetall будує військовий центр технічного обслуговування та матеріально-технічного забезпечення на майданчику в Сату-Маре в Румунії. Бойові машини НАТО та їх транспортні засоби матеріально-технічного забезпечення також можна буде обслуговувати в цьому сервісному центрі.

Про все це відкрито можна прочитати на сайті Rheinmetall.

“Технологічна група, що базується в Дюссельдорфі, може не лише використати свої великі потужності для основних продуктів, таких як боєприпаси, але й принести свій широкий технологічний портфель на користь боротьби України за свободу”, – кажуть в компанії.

Спільне виробництво німецько-українських танків

Окрім короткострокового забезпечення військовою технікою, Україна також потребує допомоги в довгостроковій перспективі, коли йдеться про постійне зміцнення власного військового потенціалу та водночас приведення його у відповідність із західними стандартами для вступу в НАТО.

У травні 2023 року Rheinmetall розпочала стратегічну оборонну співпрацю з українською державною компанією “Укроборонпром”. Було засноване спільне підприємство з ремонту і виробництва танків, в якому 51% акцій та управління належать німецькій стороні. На першому етапі заплановане технічне обслуговування та ремонт автомобілів швидкої допомоги, а згодом – виробництво в Україні бронетехніки, наприклад, транспортних машин Fuchs, а також БМП Lynx або навіть основних бойових танків Panther.

“Мета – бути ефективним партнером України у відбудові колись сильної оборонної промисловості України та забезпеченні автономності українських потужностей”, – відзначають у компанії.

28 липня 2023 компанія у Rheinmetall заявили, що планують до кінця серпня відкрити ремонтний центр в Україні. Керівник німецького концерну Армін Паппергер 19 серпня відзначив, що перші дванадцять українських працівників вже пройшли навчання в Німеччині і прибула вже друга група.

Більше того, гендиректор Rheinmetall також підтвердив намір якнайшвидше розпочати виробництво танків KF51 Panther в Україні. Армін Паппергер сказав, що це може статися “досить швидко”, бо в Україні достатньо добре обладнаних бронетанкових підприємств радянських часів. Він уточнив, що Rheinmetall хоче взяти їх в оренду, а потім виробляти техніку на одній або двох виробничих лініях.

“Ми хочемо налагодити виробництво на місцевих потужностях, оскільки Україні з часом доведеться стати незалежною у виробництві зброї”, – відзначив він.

Також гендиректор Rheinmetall сказав, що будівництво такого заводу може коштувати 200 млн євро і той зможе випускати до 400 танків на рік.

За його словами, переговори з українським урядом є “багатообіцяючими”. Він сподівається на рішення “протягом наступних двох місяців”. Також гендиректор Rheinmetall переконаний, що завод можна захистити від російських повітряних атак, попри його думку, що війна триватиме роками.

“Захист за допомогою протиповітряної оборони не буде складним”, – вважає він.

Свою пропозицію Паппергер аргументує тим, що для перемоги Україні потрібно ще мінімум 800 танків, а таку кількість машин буквально ніде взяти. З точки зору “завоювання ринку” очільник Rheinmetall говорить максимально раціонально, відзначають у аналітично військовому виданні Defense Express.

Та треба враховувати, що Rheinmetall хоче також виробляти ці танки в Угорщині. Тобто компанія працює на багатьох ринках, щоб таки запустити процес. Бо поки є лише прототипи танку KF51 Panther, а не серійне виробництво.

У кінці вересня Армін Паппергер відзначив, що для запуску серійного виробництва KF51 Panther в Угорщині потрібно ще 15 місяців. Тому заяви про швидкий запуск виробництва танків в Україні, можуть означати довгостроковий проєкт, який займе не один місяць, якщо не роки. Хоча у Rheinmetall запевняють, що плануючи запуск виробництва танків в Угорщині, концерн не відмовляється від своїх планів про запуск виробництва в Україні, однак така політика означає, що німці як мінімум хочуть перестрахуватися.

Адже наразі немає навіть точної інформації, чи центр з ремонту німецької техніки, який мав запрацювати у кінці серпня, вже відкрили в Україні. Точно відомо, що у Польщі такий центр запрацював влітку і вже у вересні було відремонтовано там перші Leopard 2.

Також точно відомо, що лише 28 вересня антимонопольне відомство Німеччини схвалило створення спільного підприємства Rheinmetall Landsysteme GmbH і UDI з Києва.

“Спільне підприємство базуватиметься в Києві та займатиметься діяльністю у сферах обслуговування та технічного обслуговування, складання, виробництва та розробки військової техніки”, — йдеться у повідомленні.

Думки експертів про спільне виробництво

Безперечно, що роль Rheinmetall для бойових можливостей ЗСУ важко переоцінити. Адже мова йде про цілий ряд техніки та боєприпасів, без яких наші Збройні Сили мали б великі проблеми у війні з російським агресором.

Щодо можливості створення спільного заводу з виробництва танків, це б стало новою сторінкою для українського військово промислового комплексу, який роками страждав через російські впливи, недофінансування, а зараз через російські обстріли. Адже значна частина українського ВПК до війни знаходилася на сході та центрі України. Релокація підприємств та створення потужної ППО змогла б уберегти спільні німецько-українські військові підприємства. Адже самотужки Україна поки не здатна виробляти танки.

З власних джерел військово-аналітичне видання “Мілітарний” ще на початку вересня писало, що при опрацюванні Генштабом питань виробництва власних танків українська промисловість зіткнулась з низкою фундаментальних проблем, котрі роблять випуск важкої бронетехніки в нинішніх умовах неможливим. Тому на вітчизняні нові танки БМ “Оплот” поки годі сподіватися.

“У випадку замовлення на “Оплоти”, український ОПК не здатен забезпечити постачання прицільних комплексів, електроніки, бронесталі та металевих виробів. Також країна переживає проблему з кадрами та обладнанням для виробництва”, – кажуть у виданні.

Однак попри багаторічну розруху у військовій галузі, Україна змогла зберегти ключові технології та взмозі відновити виробництво ходової частини танку. А саме цього шукають в Rheinmetall. Адже “Леопарди” вони виробляли у співпраці з Krauss-Maffei Wegmann, яка відповідала за шасі. Натомість Rheinmetall – за бойову частину, технології та вогнестрільну потужність. Тому така співпраця точно можлива і мала б користь.

Однак “Мілітарний” вважає, що серійне виробництво танків зараз неможливо налагодити в Україні через війну. Тому там кажуть, що “єдиним можливим варіантом за таких обставин виступає розгортання промислових майданчиків закордоном, наприклад, у Польщі та Чехії”.

Дещо іншу думку має військовий експерт Петро Черник, який відзначає, що виробництво зброї – це великі прибутки для європейських компаній, тому вони зацікавлені сприяти створенню спільних підприємств у тому числі на території України.

“По-справжньому прокинувся німецький ВПК, який також зголоднілий за прибутками. Ми трішки підзабули минулорічний Бухарестський саміт, який став нічим іншим як перезапуском великої воєнної промисловості всього Євроатлантичного простору. Я не кажу, що буде легко, не заспокоюю, бо будуть проблеми, але вони не нестимуть такий глобальний характер, що все нам кінець. Наші потужності ВПК також розвиваються. Є правда один нюанс – не вартує про них говорити у відкритому режимі”, – сказав він телеканалу НТА.

Військово-аналітичне видання Defense Express ще у кінці весни писало, коли стало відомо про плани створення спільного німецько-українського виробництва, що це важливий тест та сигнал щодо готовності України повноцінно кооперувати у сфері озброєння з Євроатлантичною спільнотою.

“Насправді від реалізації цього проекту залежить значно більше ніж просто робота із Rheinmetall, бо фактично це тест готовності України нарешті увійти у повноцінну кооперацію зі спільного виробництва озброєння з оборонними гігантами світового рівня”, – відзначають у виданні.

Там додають, що імовірніше першим в Україні можуть виробляти не танки, а бронетранспортери Fuchs.

“Ілюзорно очікувати, що перша спроба налагодити виробництво західного озброєння в Україні одразу буде стосуватися важких проривних проєктів. А як машина для перевірки реальних виробничих, логістичних, фінансових, адміністративних та управлінських аспектів роботи спільного підприємства Fuchs виглядає доволі прагматичним кандидатом. Й від того, як саме буде реалізовано саме цей проект об’єктивно залежить не лише подальша співпраця з Rheinmetall, а й бажання всіх інших західних компаній виробляти щось в Україні, а не просто продавати озброєння”, – вважають у виданні.

Тож, у підсумку, яким буде перший спільний німецько-український продукт, покаже лише час. У будь-якому випадку, виглядає на те, що компанія Rheinmetall зацікавлена у тому, щоб довести справу до кінця.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ізраїль завдав удару по Лівану у відповідь Previous post Ізраїль завдає ударів у відповідь на напад ХАМАСу і відновлює контроль
iPhone Next post iPhone почав дивно поводитися ночами, кажуть користувачі